Glenelg

Charles Downie, v Glenelg
Gretna, údolí Derwent, Tasmánie
16 000 ovcí na 5 000 akrech

Na jihu Tasmánie, v údolí Derwent v těsné blízkosti největšího Tasmánského parku Southwest Wilderness, leží jedinečná farma Glenelg, kterou Charles Downie a jeho rodina provozují již téměř 200 let. Charlesův pra-pra-pradědeček farmu založil již v roce 1822 po svém příchodu ze Skotska a od jejího založení se specializují na chov merino ovcí. Všichni členové rodiny po generace vynakládají veškeré úsilí na výběr nejlepších ovcí pro další chov a zároveň se pečlivě starají o zvířata a o přírodní prostředí, ve kterém je chovají.

„Naše práce je jednoduchá, snažíme se získat tu nejlepší jemnou merino vlnu tím, že věnujeme spoustu pozornosti šlechtění ovcí, zkušenostem našich předků a každodenní práci s ovcemi,“ říká Charles Downie. Na své farmě chová 15 000 merino ovcí, o které se spolu se svou rodinou a zaměstnanci každý den stará. To, že na farmě hospodaří již 6. generace rodiny se projevuje i na tom, že pozemky farmy jsou nyní úrodnější, větší než kdy byly a celková produkce dosahuje 60 000 kg mimořádně čisté merino vlny každý rok. Dokonalá péče o ovce se projevuje na úžasné pružnosti a pevnosti vláken vlny. Proto se Devold rozhodl zařadit tuto farmu do úzké skupiny prémiových dodavatelů vlny pro své výrobky.

Každé ráno Charles brzy vstává. Nasnídá se a na telefonu zkontroluje počasí. Letní období v Glenelgu může být velmi horké a suché, zatímco zimy jsou velmi studené, větrné a zasněžené. Proto je důležité systematicky sledovat předpověď počasí. Tasmánská krajina je podobná australské, ale má méně vegetace. Charles k tomu připomíná, že vlna z tasmánských ovcí má méně krátkých vláken než vlna australská. Mít čistou vlnu je luxus; Glenelgova bílá je proto jedinečná. Vzhledem k dlouhodobému zájmu klanu Downiů o uchování nejdokonalejšího stáda ovcí využívají pro každé zvíře elektronické štítky. To proto, aby se ujistili, že mohou „pátrat přímo v genech stáda a najít opravdu vynikající zvířata“, jak vysvětluje Charles.

„Merino vlna je luxusním kvalitním produktem,“ říká Charles. Myslí si, že na světě není žádná textilie, která by s ním mohla konkurovat, a poznamenal, že jeho popularita se zvyšuje. A dodává: „Dávno už není nepříjemná a může se nosit přímo na těle bez jakýchkoli problémů celý den.“ Tato kvalita však nepadá jen tak z nebe. Nestačí jen pár slunečních paprsků a trochu zelené trávy. Každý aspekt zemědělského života, včetně silného zaměření na udržitelnost a životní prostředí, odstranění metody mulesing, důsledná starost o ovce a zkoumání dat pro nalezení nejkvalitnějších genů, to vše je důležité pro získání nejlepší vlny ve světě. To je důvod, proč Charles a jeho rodina denně tvrdě pracují.