Ekologie

recycling-logoVlna merino je čistě přírodním a ekologickým materiálem. Získává se stříháním ovcí žijících v drsných horských podmínkách. Firma Devold dnes dováží merino wool ze svých vlastních farem v Tasmánii.

Na rozdíl od syntetických vláken, nelze přírodní merino vlnu uměle vyrobit, ani ničím jiným nahradit. Merino vlna se získává pouze ze speciálně vyšlechtěných ovcí, které žijí celý život v čisté přírodě. Po ostříhání vlny začne ovce okamžitě produkovat další vlnu, která ji rychle dorůstá a pomáhá jí tak snášet chlad a vlhko. Kromě toho je jejich vlna i biologicky rozložitelná, tudíž lze bez váhání tvrdit, že se jedná o ekologický materiál.

Na rozdíl od přírodní a ekologické merino vlny je většina termoprádla a termooblečení vyráběna z umělých materiálů získávaných z ropy. Je tudíž zřejmé, že například polyester, polypropylén a další produkty, ze kterých se vyrábí prádlo a další součásti oblečení, nejsou přírodní produkty. Naopak spíše poškozují ekologické prostředí jednak díky surovině a technologii výroby, a jednak díky obtížné likvidaci, neboť umělé produkty nejsou biologicky rozložitelné jako ovčí vlna.

Vlastnosti merino vlny

Norsko je známé důrazem, který je kladen na udržování ekologického prostředí. Přispívá k tomu i prvotřídní merino wool a produkty, které se z této vlny vyrábějí. Skandinávci nepřestali používat termoprádlo ani další součásti oblečení, jejichž základem je vlna merino, ani v dobách boomu syntetických tkanin. Hlavně Norové mají zkušenosti s termo oblečením z vlny merino ověřené již několika generacemi. Používají termoprádlo dámské a další merino funkční prádlo již více než stopadesát let a nemají důvod tuto tradici měnit. Merino vlna se osvědčila v chladném a vlhkém prostředí a nemá žádné srovnání. Termo prádlo hřeje, ikdyž je vlhké a propocené, což o syntetických materiálech říci nelze. Ty se chovají spíše jako igelit, neboť neodvádějí vlhko od těla tak jako vlna merino.

Výrobky Devold splňují přísná kritéria Oeko-Tex Standard 100, což je významná ekologická značka pro textilní výrobky.