Turee Vale

Paul Simons (a manažer Tom Simson) v Glencoe
Taylors Flat, Nový Jižní Wales, Austrálie
10 000 ovcí na 8 000 akrech

Poprvé sem přijel na hřbetu koně roku 1928. Bylo mu 18 let a jmenoval se Charles – dědeček farmáře Edwarda Martina. Na okouzlujícím kopci, klidném místě, obklopeném zelenými eukalyptovými stromy a obtékaném potokem, si Charles nejdříve postavil malou chatu. Postupem doby se jeho dům změnil v obrovskou farmu s ovcemi Merino a nastínil budoucnost pro další generaci. Dnes Edward a jeho manželka Victoria společně se svými třemi malými dětmi vyrábějí jednu z nejkvalitnějších vln na světě. Pracují se silnou oddaností a vášní pro své dědictví. Přesto se nestydí za to, že zkouší nová řešení. Edward má k dispozici nekonečných 20 000 akrů půdy, kde se mohou ovce volně pohybovat a přitom stále ví, kde právě jsou, díky moderním technologiím. Z iPadu je schopen sledovat stáda naživo, stejně jako jejich trasy za uplynulé měsíce. Přesto, aby se ujistil, že se všem ovcím výborně daří, je Edward každý den kontroluje.

Starost o půdu je pro rodinu Martinů nejvyšší prioritou. „Bez udržitelnosti nebude v hospodaření žádná budoucnost,“ říká Edward. Martinovi se vyvarují vyčerpání půdy tím, že stáda ovcí neustále putují. Tímto stěhováním z pastvy na pastvu též nedochází k erozi půdy. V drsných suchých měsících, kdy je tráva slehlá, se rodina ujistí, že má jejich 24 000 ovcí dostatek bílkovin tím, že je přikrmují boby a senem. Zavlažovací systémy jsou také stále vylepšovány a udržovány tak, aby ovce neměly nikdy daleko k čisté a průzračné vodě z hor.

Už na začátku Martinovi slíbili, že jejich ovce budou dobře opečovávané a budou tak dodávat jednu z nejjemnějších a nejsvětlejších vln na planetě. Jejich chov nyní zaručuje, že produkují i vlnu jakosti 17,5 mikronů (nižší číslo se rovná jemnější vlně). „Naše vlna má vyšší elasticitu, bělost, délku a lesk,“ říká Edward a současně zaručuje, že vlna pochází od ovcí, které nebyly zmrzačeny metodou mulesing. Všiml si celosvětového nárůstu poptávky odběratelů po ovcích, které nebyly zmrzačené (mulesing – preventivní odstranění kůže pod ocasem proti možnému kožnímu onemocnění ovcí) a Edward věří, že Devold v tomto „udává tempo „. Jako mnoho ohleduplných farmářů, kteří se snaží vyhnout mulesingu, Edward se též zaměřil na chov ovcí typu SRS. Byl to vlastně Martinův otec Michael, kdo jako jeden z prvních farmářů přišel na inteligentní systém výběru beranů s menším počtem záhybů na kůži. A díky tomu farma v Turee Vale již od roku 2004 mulesing vůbec nepoužívá.