Víte, kdo oblékal na expedicích Nansena i Amundsena? 2

Víte, kdo oblékal na expedicích Nansena i Amundsena?

Prověřeno polárníky

Víte, kdo oblékal na expedicích Nansena i Amundsena? 3
Ole Andreas Devold dokázal produkovat zisk, aniž by příliš ždímal zaměstnance. V mnohém jim naopak vycházel vstříc.

Na polární expedici by se bez pořádného oblečení vydal jen sebevrah. Polárníci vždy pečlivě kombinují jednotlivé vrstvy prádla, aby co nejlépe udrželi svou tělesnou teplotu. Je ale jedna značka, po které sáhnou téměř všichni. A tou je Devold, firma vyrábějící prádlo z nejjemnější vlny merino.

Tím, co byla pro Zlín Baťova dynastie, byla pro norské město Langevåg rodina Ole Andrease Devolda. Ten v roce 1853 založil továrnu na vlněné oděvy a protože jeho kvalitní výrobky šly na odbyt, brzy se stal nejdůležitějším obchodníkem regionu. Jeho firma vytvářela zaměstnancům sociální i lékařské zázemí a využívala také technický pokrok – už po roce uvedení Edisonova vynálezu na trh začaly v továrně svítit žárovky, kanceláře s výrobou komunikovaly od roku 1892 telefonicky a energii továrně i městečku dodávala firemní elektrárna. Nansen i Amundsen Firma měla hned od začátku ty nejpřísnější zákazníky – rybáře, námořníky a přístavní dělníky. Ti nedbali na módní trendy, ale na funkčnost oděvů, které by se osvědčily v drsném klimatu norského pobřeží. Brzy se obliba odolných a teplých oděvů rychle rozšířila po celém Norsku. V následujících letech si pro své expedice vybrali pletené svetry, čepice, ponožky a spodní prádlo Devold i slavní polární badatelé jako Ellsworth, Amundsen a Nansen. Některé z modelů, které tehdy pomohly členům těchto expedic přežít to nejdrsnější klima na světě, se dodnes stále vyrábějí.

Klidně týden na sobě

Víte, kdo oblékal na expedicích Nansena i Amundsena? 4
S prádlem Devold nemusíte dělat kousky jako muž na reklamní fotografii. Oceníte ho i v „běžném“ provozu.

Téměř stošedesátileté zkušenosti Devoldu ale oceňují i dnešní dobrodruzi, ať už jde o členy polárních expedic nebo jen lidi, kteří hledají kvalitní a funkční oděv pro volný čas a sport, především v chladnějších ročních obdobích. Ví to i Horská služba ČR, která po důkladném testování vybrala značku Devold jako základní vrstvu svého oblečení. Stejně tak na Devold nedá dopustit naše horolezecká reprezentace nebo česká reprezentace v běhu a ve skocích na lyžích. Mnozí ze skalních příznivců Devoldu se shodují v tom, že jde o nejteplejší funkční prádlo vůbec, ve kterém si navíc člověk nesmrdí ani po týdenním nošení.

Víte, kdo oblékal na expedicích Nansena i Amundsena? 5
Základem prádla Devold je vlasově tenká a hedvábně jemná merino vlna, nejjemnější ze všech druhů vlněných vláken. Jediný Devold dokázal technologicky zvládnout spojení přírodní vlny a syntetických vláken a spojit tak výhody obou materiálů. Vlákno Thermolite z polyesteru rychle odvádí vlhkost od těla a vlna zase hřeje. Obě vrstvy jsou spojeny bodovými švy. Tuto směs používá Devold u prádla řady ACTIVE. Vnější tkaninu dvouvrstvého prádla ACTIVE a EXPEDITION tvoří vlna merino, do které je vetkáno 10 % polyamidu, který zajistí vyšší odolnost látky proti oděru.