Vlna Merino – zázračné vlákno 2

Vlna Merino – zázračné vlákno

Jen velice málo živočichů je na přežití v přírodě tak špatně vybaveno jako člověk. Naším úkolem ovšem není vytvořit nejnovější technické vlákno. Tuto velice těžkou práci za nás udělala již sama příroda, která takové vlákno vytvořila. Ovce – „továrna“ na vlákna pracující 24 hodin denně – je toho jasným důkazem.

Materiál mnoha užitečných vlastností

Merino je vlna ze speciálně vyšlechtěných ovcí, žijících v chladnějších oblastech. Vlákno se vyvinulo v extrémně jemné. Je mnohem jemnější než tradiční vlna. Na omak je hedvábně jemná, má mnohem vyšší hodnotu izolace a lépe dýchá. Je to komplex vláken založených na proteinu vyprodukovaného z keratinu, stejné složky proteinu, jako se nachází v naší kůži, vlasech a nehtech, tedy složky přírodní a obnovitelné.

Vlna Merino – zázračné vlákno 3
Vlna Merino – zázračné vlákno 4
  • jemná, neškrábe a nepíchá – V Merino vlně máte fantastický pocit, protože je velice příjemná k vaší pokožce.
  • žádný zápach – Merino vlna na sebe dokáže chemicky vázat a neutralizovat pot, a tím se stará o přirozené potlačení tělesného zápachu. Bez živné půdy, jakou je kondenzovaná vlhkost vytvořená pocením, se nemůžou tvořit bakterie, které způsobují nepříjemný zápach.
  • samočisticí efekt a struktura vlněného vlákna – Vlněné vlákno se skládá ze dvou různých polovin, které jsou spirálovitě spojeny a vnějšek je tvořen pletivem ze šupin. Tato struktura vlákna způsobuje tzv. samočisticí efekt. Vlna se stavbou jasně odlišuje od všech umělých vláken, která mají různý tvar, ale vždy hladký povrch.
  • prodyšnost – Každé jednotlivé Merino vlákno dýchá skrze svoji vnitřní strukturu, což syntetická vlákna nedovedou, protože jsou vyrobena z umělé hmoty. Prodyšnost je u syntetických vláken omezena pouze na množství děr a mezer v látce. Syntetické triko, které je hustě upletené, nedýchá (jako igelit), zatímco hustá vlněná látka je stále výborně prodyšná.
  • přírodní termostat – zahřeje i ochladí – Kombinace jedinečných vlastností jako je kadeřavost, jemnost, speciální struktura vlákna a technologie pletení dokáže i při velmi malé hmotnosti velice dobře zahřát. Merino vlna používá absorpční a vydávající proces, aby ohřála nebo ochladila vaše tělo. To je důvod, proč máte stále konstantní teplotu. Vlna má vynikající schopnost odvádět vlhkost od těla ještě ve skupenství páry. Žádný syntetický materiál neumí odvádět pot jako páru (musí počkat až pot zkapalní). Pórovitá a propustná vlna absorbuje pot a zbavuje se ho odpařováním, tímto vytváří na pokožce příjemný chladivý pocit a vy se méně potíte.
  • ohnivzdorná – Voda a protein dodávají vlně přírodní ohnivzdornost. Vlna hoří při daleko vyšších teplotách než syntetické materiály.
  • hřeje, i když je vlhká – Dokáže pojmout vlhkost rovnající se až třetině své váhy, aniž by na dotyk působila mokrá. Její povrch je vodoodpudivý. Kapky tedy po něm dlouhou dobu stékají.
  • vysoká UV ochrana – Má přirozený sluneční faktor, který dosahuje hodnot minimálně UPF 25.
  • přírodní původ – Každý rok na jaře se ovce shánějí z hor dolů kvůli stříhání. Oblečení následně vyrobené z jejich vlny se dá kompostovat, a tak se materiál vrátí zpět do přírody. 
004A7117_300ADOBERGB_v2_QC_1
Devold_Merino_wool