Historie

HISTORIE

Naše dědictví

Již více jak 165 let vyvíjí společnost Devold prvotřídní vlněné produkty. Naše kvalita a zpracování je bechmarkerem na trhu. Jsme průkopníci ve výrobě a vývoji speciální „merino“ vlny, která je výhradně určena pro outdoorové nadšence, dobrodruhy i profesionální sportovce.. V čem spočívá naše tajemství? Kvalita na prvním místě

Firmu Devold založil v roce 1853 Ole Andreas Devold, který v tomto krokem začal psát „vlněné“ dějiny. Jeho prvními výrobky bylo pletené termo prádlo a doplňky, převážně čepice a rukavice. Po čase byla výroba rozšířena o termo ponožky, pracovní oděvy, vlněné prádlo, především termoprádlo merino a pletené svetry. Pro dělníky pracující v chladném podnebí a zejména pro rybáře byl určen hrubý svetr, který dostal později název „Islender“. Nejslavnějším produktem Devolda byl ovšem v r. 1866 vyrobený svetr Blaatroia. Slavným se stal proto, jelikož jej začali používat lidé nejen v Norsku pro různé volnočasové aktivity.

Inovace

Psal se rok 1853 a Ole Andreas Devold se rozhodl vrátit do svého rodného Norska. Během své působnosti v Německu získal mnoho zkušeností na poli výroby a zpracování vlněných produktů, které chtěl aplikovat v drsných norských podmínkách. S nadšením doufal, že jeho pokrokové vlněné prádlo, které bylo výhradně určeno pro rybáře, domorodci uvítají s otevřenou náručí. Bylo však velice těžké uspět u místních maloobchodníků, proto se Ole rozhodl zkusit štěstí ve větším městě a odcestoval do Bergenu. Zde oslovil místního velkodistributora Sundta, který začal prodávat vlněné produkty menším obchodníkům v Ålesundu.

Netrvalo dlouho a Devold se stal “ vlněnou ikonou“, o kvalitě jeho produktů se mluvilo téměř všude. Po 15 letech si vybudoval silnou distribuční síť a o několik desetiletí později se řadil mezi největší výrobce textilu v Norsku.

INOVACE ZNOVU A ZNOVU

Ole Andreas Devold si brzy uvědomil, že kvalita a inovace jsou nevyhnutelnou součástí jeho budoucího úspěchu. V roce 1882 si postavil první výrobnu elektřiny. Dalším nevyhnutelným projektem byla vlastní zásobárna vody, jelikož ta je při výrobě vlny jednou z nejdůležitějších komponent. Tímto krokem se továrna Devold stala prvním strojově poháněným podnikem v Norsku. Pouhé čtyři roky po té, co Thomas Edison vynalezl žárovku, Devold neváhal a zavedl elektrické světlo do celé tkalcovny. 125 žárovek produkovalo první elektrické světlo v Sunnmøre a jeho záře byla vidět až z okolních hor. Ole byl rovněž člověkem, který jako první v Norsku začal využívat výhody telefonu. V roce 1892 se zasloužil o to, aby kolem fjordu Borgunfjorden byla natažena telefonní linka dlouhá 30-40 kilometrů.

Devold a lidé

O úspěch a založení továrny Devold se nejvíce zapříčinili Norové, kteří by s největší pravděpodobností jinak emigrovali do Ameriky. Ole Andreas Devold vytvořil nejen několik pracovních míst, ale byl velice společensky odpovědný zaměstnavatel. Stal se takovým Tomášem Baťou v Norsku. Zakládal nemocnice, kostely, mateřské školy, obchody s potravinami nebo budoval obytné doby pro své zaměstnance. Nezapomínal ani na místní zemědělce, kteří měnili vlnu přímo za oblečení, což byl pro obě strany velice výhodný barterový obchod.

Originální produkty

V Langevågu bylo na počátku 20. století poměrně rušno. Továrna začala hodně expandovat do zahraničí a Devold investoval poměrně velké množství finančních prostředků do dalšího vývoje firmy. V devadesátých letech se exportní trh stal pro Devold velkých zdrojem příjmů pro případné další inovace. Naložený parník vlny se pravidelně plavil od hranic Švédska až do ruských vod. Mezi nejpopulárnější produkty patřila třeba modrá košile Blaatrøia, kterou oblékali lidé na Faerských ostrovech, Islandu či v jižní Africe.